Transatlantyk Festival – OTWARTY I GLOKALNY!

TRANSATLANTYK  Festival 2015 to festiwal idei – otwarty i glokalny*, artystyczna platforma do rozmów o problemach i wyzwaniach współczesnego świata. Autorski projekt kompozytora i laureata Oscara® Jana A. P. Kaczmarka odbywa się w Poznaniu w dniach 7-14 sierpnia. Podczas 5. jubileuszowej edycji na festiwalową publiczność czeka kilkaset wydarzeń zaplanowanych w ramach 4 filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Joe Pantoliano.

Plakat - TRANSATLANTYK PIONJeden z głównych projektów  festiwalu – TRANSATLANTYK: Mobilne Kino ŠKODY – pojawi się z projekcjami filmowymi w prawie każdej dzielnicy Poznania, a przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo 18 miejscowości w Wielkopolsce. Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe oraz Kino Rialto zaproszą na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Panorama, DOCS, Niezależni, Sacrum, Eko, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport,  Retrospektywa, Dziecięcy Klub Filmowy, Kino Trzeciego Wieku, Kino Klasy B i inne szaleństwa czy przygotowane wspólnie z twórcami Berlinale – Kino Kulinarne. Po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą takie obrazy jak: nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Dheepan”, „Slow West” czy najnowszy film Guy’a Ritchie’ego „Kryptonim U.N.C.L.E.”. Oprócz tego na festiwalu zostaną pokazane:  nagrodzony w Cannes „Syn Szawła” i „Moja matka” oraz „45 lat” z brawurowymi rolami Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a, docenionymi na tegorocznym Berlinale.

Na Placu Wolności, w jeszcze ciekawszej formule i pod nazwą Łóżkoteka, powstanie jedyne w Polsce Kino Łóżkowe. Poza plenerowymi projekcjami filmowymi będzie można wziąć udział w łóżkowych wykładach przygotowanych przez Uniwersytet SWPS i Collegium Da Vinci, grach i zabawach dla dzieci, słuchowiskach dla dzieci i dorosłych ze zbiorów NInA, Audioteka.pl i Sound Tropez Studios, indywidualnej lekturze książek filmowych łóżkowych sesjach fotograficznych oraz randkach w łóżku, czyli romantycznych kolacjach pod baldachimem. Pokryte zielonym dywanem schody zaprowadzą do Klubu Festiwalowego na Silent Disco. W CK Zamek w ramach programu Edukacja & Inspiracje odbędą się nieodpłatne Master Classes warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi twórcami z całego świata. Młodzi kompozytorzy zmierzą się już po raz piąty w dwóch unikalnych konkursach muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest.

Tegoroczny TRANSATLANTYK zainauguruje koncert SUPERB Evening Gala Otwarcia, poświęcony pamięci tragicznie zmarłego kompozytora Jamesa Hornera. Galę poprowadzi Marcin Prokop, a pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra. Poznańska publiczność usłyszy po raz pierwszy w Polsce nowy utwór Jana A.P. Kaczmarka – „Interlude”. Muzycznym finałem festiwalu będzie Gala Zamknięcia, w trakcie której poznamy laureatów konkursów kompozytorskich oraz nagrody TRANSATLANTYK Audience Award. Część koncertową wieczoru wypełnią muzyczne interpretacje utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu zespołu Kwadrofonik oraz występ Aleksandra Dębicza – laureata pierwszej nagrody w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest 2013, który zagra utwory ze swojej debiutanckiej płyty.

Szczegółowe informacje na www.transatlantyk.org oraz www.facebook.com/Transatlantyk

* GLOKALNY -… czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *