Raport: jak wypoczywali Polacy w 2016 roku

Przede wszystkim do Grecji, Hiszpanii i Bułgarii. Samolotem, we dwoje – troje, najchętniej w lipcu i przede wszystkim w Europie a nie w krajach arabskich czy Turcji. Tak wypoczywał w 2016 roku statystyczny polski turysta według Raportu Podróżnika opracowanego przez Travelplanet.pl.

Jak wynika z raportu, w zeszłym roku średni koszt rezerwacji wzrósł o blisko 3 procent. „To cena, jaką turyści zapłacili za zmianę wieloletnich preferencji dotyczących kierunków podróży. […[ Warto zauważyć, że na przestrzeni dekady wartość rezerwacji wzrosła o ok. 17 proc, podczas gdy przeciętna płaca w Polsce rosła w tym czasie blisko cztery razy szybciej. Wakacje z roku na rok stają się dla polskich turystów relatywnie tańsze.” – czytamy w raporcie.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków zaszły istotne zmiany, z jednym wyjątkiem: Grecji, która umocniła się na pozycji lidera. Od 2012 roku urosła z 20 proc. frekwencji do ponad 36 proc., gdy w tym czasie Egipt spadł z pułapu ponad 30 proc. do nieco ponad 5 proc. Tuż za Grecją uplasowała się Hiszpania. Dekoniunktura dopadła natomiast kraje arabskie i Turcję. Z ok 30 proc. turystów, którzy w sumie odwiedzili w 2015 Turcję, Egipt, Tunezję i Maroko w 2016 roku pozostało niecałe 15 proc. Odkryciem roku okazała się Albania, która wskoczyła do dziesiątki najpopularniejszych kierunków.

Na wakacje z biurami podróży wyjechało o 11 proc. więcej turystów niż rok wcześniej. Od lat nie zmienia się charakter turystycznych wypraw z biurami podróży. Na wypoczynek udajemy się przede wszystkim samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *