Nie polecą z Ławicy

Flight-canceled-signPrzez okres od 21 września do 11 października Poznańska Ławica nie będzie obsługiwać rejsów powietrznych. Powodem jest remont pasa startowego. Port Lotniczy będzie wyłączony z obsługi pasażerskiej jeszcze w wysokim sezonie turystycznym. Branża turystyczna dowiedziała się o tym na końcu, co uważa za skandal. Bo brak właściwej komunikacji ze strony lotniska pociągnie za sobą ogromne straty finansowe dla touroperatorów.

W oświadczeniu władz lotniska czytamy: „Największe nasilenie prac zaplanowane zostało na wczesną jesień. Oznacza to ograniczenia w obsłudze operacji lotniczych, w tym także całkowite wyłączenie drogi startowej z użytkowania. W związku z tym, na okres od 21 września do 11 października br. harmonogram prac przewiduje zamknięcie drogi startowej, co w praktyce oznacza brak realizacji operacji lotniczych”.

Problem poruszono 16 marca podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W posiedzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele branży turystycznej: Prezes Polskiej Izby Turystyki Oddział Wielkopolski, Karolina Gnusowska – Weiss i Włodzimierz Kolat – Prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej. Jednym z palących tematów w porządku obrad była kontrowersyjna informacja na temat funkcjonowania portu Ławica w kontekście ruchu turystycznego. Środowisko turystyczne zarzuca władzom Ławicy brak poinformowania o tak istotnej – z punktu widzenia touroperatorów i samych turystów – operacji, których narażono na straty finansowe. Dyrekcja lotniska odbija piłeczkę twierdząc, że operatorzy czarterów byli poinformowani.

Podczas spotkania głos zabrała przedstawiciel biura podróży Itaka, wskazując, że o terminie wstrzymania lotów u schyłku sezonu dowiedziała się z prasy w okolicach stycznia tego roku. Tymczasem katalogi z ofertą na lato 2015 touroperator posiadający 25 proc. udziału w ruchu turystycznym portu Ławica oddał do druku jeszcze w październiku 2014. Itaka szacuje, że w wyniku działań lotniska – co by nie patrzeć niezbędnych dla bezpieczeństwa ruchu pasażerskiego – z Poznania na wakacje nie wyleci 31 rejsów, czyli ok. 80 tysięcy pasażerów, którzy będą zmuszeni skorzystać z innych portów lotniczych – np w Bydgoszczy.

Radni miejscy obiecali dołożyć wszelkich starań, by pomóc w rozwiązaniu problemu, który pociągnie za sobą ogromne straty finansowe dla touroperatorów, których rejsy nie odbędą się, o czym lotnisko miało nie poinformować we właściwym czasie. Radni planują m.in. pomoc w kontekście renegocjacji umów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *