Jak dobrać buty narciarskie

Sezon narciarski w pełni, mróz nie odpuszcza, a w części polskich województw trwają już ferie. Ci z Państwa, którzy wybierają się w tym okresie na narty, wiedzą jak ważny jest dobór właściwego sprzętu, m.in. butów.

ajsDla ekspertów to żadna nowość, jednak dla tych, którzy postanowili w tym roku postawić swoją stopę na stoku narciarskim po raz pierwszy, tych kilka porad przed zakupem odpowiednich butów, może okazać się przydatnych. Dowiedzmy się zatem, jak najlepiej dobrać buty narciarskie…

1. Wybierz rozmiar odpowiedni dla Twojej stopy. Nie musisz zostawiać dodatkowego miejsca na założenie grubej skarpety z owczej wełny – nowoczesne buty narciarskie mają bardzo ciepłe wkłady.

2. Przymierzaj oba buty, mając na nogach identyczne, cienkie, narciarskie skarpetki.

3.Buty każdej z firm różnią się od siebie wymiarami wnętrza (szerokość, wysokość podbicia, itp.). Przymierz buty różnych producentów, aby idealnie dobrać model do kształtu Twojej stopy.

4. Zapnij najpierw górne klamry, aby pięty Twoich stóp znalazły się na właściwym miejscu. Potem zapnij klamry dolne i jeszcze raz dociśnij górne.

5. Dopiero po zapięciu wszystkich klamer, będziesz w stanie ocenić, czy wybrany przez Ciebie model jest dobrze dopasowany. Odpięte buty mogą wydawać się za małe.

6. Mierząc buty zachowaj pozycję stojącą. Kiedy siedzisz, cholewki uciskają łydki, co może powodować drętwienie stóp.

7. Model butów, na który jesteś już prawie zdecydowany musisz mieć na nogach przynajmniej przez 20 minut – po takim czasie, pod wpływem ciepła, termoformowalne wkłady ułożą się do kształtu Twoich stóp.

8. Rodzaj butów dobieraj do rodzaju nart. Narty zawodowe nie będą dobrze współdziałały z miękkimi butami dla początkujących i odwrotnie.

9. Nie kupuj butów dla nazwy, czy koloru, ale dla wygody – pamiętaj, że będziesz w nich aktywnie spędzać kilka godzin dziennie.

10. Jeśli Twoje buty posiadają możliwość regulacji, dowiedz się jak one działają. Za pomocą np. cantingu można zdecydowanie poprawić komfort jazdy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *