Tour Salonu 2015: Green Velo regionem partnerskim!

Regionem Partnerskim zbliżającej się 26. edycji targów TOUR SALON 2015 jest Green Velo – licząca blisko 2 tys. km trasa rowerowe w Polsce Wschodniej.

greenGreen Velo to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km).

Niedawno został uruchomiony pierwszy „zielony” fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego, a chodzi o fragment trasy na Północnych Mazurach – w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Green Velo można zobaczyć na zamieszczonej na oficjalnym portalu www.greenvelo.pl interaktywnej mapie trasy (tutaj). Kolorem „zielonym” oznaczony jest odcinek oddany do użytku wraz z właściwym oznakowaniem i Miejscami Obsługi Rowerzystów.

Jak czytamy na greenvelo.pl:

Pierwszy odcinek trasy Green Velo liczy 28 kilometrów i prowadzi po wydzielonej drodze rowerowej. Oficjalny odbiór techniczny nastąpił 3 czerwca. Na trasie znajdują się cztery Miejsca Obsługi Rowerzystów.

– To bardzo bezpieczny odcinek trasy, bo w całości oddzielony od ruchu samochodowego. Poprowadzono go nowymi drogami rowerowymi, a we wschodniej części wyremontowanym nasypem dawnej linii kolejowej – informuje członek zarządu województwa Warmińsko – Mazurskiego Anna Wasilewska, odpowiedzialna za inwestycje na trasie Green Velo w tym regionie.

Początek wybudowanego odcinka to miejscowość Leśniewo, w której zobaczyć można dwie niedokończone, monumentalne śluzy. Jest to fragment Kanału Mazurskiego, który w założeniach miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem poprzez rzeki Łynę i Pregołę. Niestety, wybuch pierwszej, a potem II wojny światowej, pokrzyżował plany budowniczych i ta budowla hydrotechniczna nie została oddana do użytku.
Kilka kilometrów dalej, w pobliżu miejscowości Trygort, rowerzyści podążający szlakiem Green Velo odpocząć mogą na jednym z MOR-ów, zbudowanym przy samym brzegu Jeziora Mamry. Jest to drugie co do wielkości jezioro naszego kraju.

Dalej szlak prowadzi przez centrum Węgorzewa, które wkrótce zapewne uzyska status „rowerowej stolicy Polski”. W ostatnich latach w tym żeglarskim mieście i okolicach powstało bowiem wiele atrakcyjnych dróg rowerowych, w tym promenada dookoła miasta. Warto zobaczyć tu Muzeum Kultury Ludowej wraz z niewielkim skansenem budownictwa mazurskiego, port i nową plażę miejską. W okolicy miasta jest wiele tras i szlaków rowerowych, pozwalających na bezpieczne poznawanie okolicy. Wkrótce na portalu www.greenvelo.pl pojawi się opis kilku, rekomendowanych przez współpracujących z nami rowerzystów, tras rowerowych dookoła Węgorzewa.

Po wizycie w Muzeum Tradycji Kolejowej, mieszczącym się w dawnym dworcu można kontynuować wyprawę szlakiem Green Velo poprowadzonym na wschód w kierunku Gołdapi po nasypach dawnej, zlikwidowanej linii kolejowej. Wybudowany odcinek kończy się przed miejscowością Banie Mazurskie, a docelowo prowadzić będzie nasypami do Gołdapi, a stamtąd przez Puszczę Romincką na Suwalszczyznę i Podlasie. Łącznie ten w całości wydzielony z ruchu samochodowego fragment szlaku liczyć będzie niemal 100 kilometrów, a zostanie wybudowany w całości do końca 2015 roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *